Popis pěstování – Jak pěstovat fíkusy ?

napsal Marek Pišl dne 1. 12. 2011

Přinášíme Vám další z popisů pěstování pokojových bonsajípix311
Fíkusy – Ficus retusa, Ficus kimmen , ficus nerifolia, ficus panda, ficus nitida
na co si dát pozor,co jim svědčí a co ne a čeho se vyvarovat…
I popis levných fíkusu Ginseng – jak se dělají …….

Ficus retusa, Ficus retusa ‘kimmen‘,
Ficus retusa ‘Nitida‘, Ficus Retusa ‘Panda‘,
Ficus Benjamina, Ficus neriifolia a další
Smokvoň, fíkus

Velký fíkus Bonsai fikus Ficus kimmen Ficus neriifolia
Ficus nitida Ficus panda Ficus retusa Ficus neriifolia

POPIS: legendární dřeviny tropické Asie, kde je obrovským stromem dávajícím stín s dlouhými, dolů visícími vzdušnými kořeny. V tropických dešťových pralesích chrání listy před vysušením horkým sluncem vrstva vosku. Mladým rostlinám musí vystačit skromné světlo, které proniká až na zem. Proto i rostlinám v pokoji stačí méně světla. Všechny druhy malolistých fíkusů se hodí velmi dobře pro tvarování bonsají, protože vytváří rychle silný kmen s jemně se rozvětvujícími větvemi a stále zelenými lístky. Velikost listů je předurčuje na střední a větší bonsaje. Jsou velice odolné vůči horkému suchému vzduchu, a proto jsou nejlepšími rostlinami na pokojové bonsaje.

UMÍSTĚNÍ: Pro růst nových malých listů potřebují fíkusy, stejně jako ostatní rostliny, dostatek světla. Z rostlin, které se používají na pokojové bonsaje, stačí fíkusům nejméně světla. Proto mohou být nejdále od okna. V zimě vyžadují teplotu nad 15oC a při správné zálivce snášejí dobře i suchý a teplý vzduch. Mají rády kořeny v suchu a v teple, vadí jim studený průvan při delším větrání a netěsnosti oken u parapetu, které mohou v zimě podchladit misku a zeminu.

Ficus retusa ‘PANDA‘ - snese hodně sucha, má-li však dlouho vodu v podmisce a přemáčený substrát, uhnívají mu kořeny.

Fikus „Panda“

Ficus retusa ‘NITIDA‘ - snese o trošku větší zálivku než předcházející, ale ne přemáčení.

Fikus „Nitida“ – detail listů

ZALÉVÁNÍ: vydatně až po proschnutí zeminy měkkou vodou. Při vysoké dávce vápna reagují fíkusy chlorosou. Voda v podmisce nemá být déle než 1 hodinu. Jako stimulace růstu působí zálivka teplou vodou 40oC (teplota vody na koupání ve vaně). Četnost a vydatnost zálivky je závislá mj. i na druhu fíkusu.

HNOJENÍ: celoročně po dvou týdnech Hnojivo bio speciál

PŘESAZOVÁNÍ: na jaře každý druhý rok, zároveň provést řez kořenů

PŮDA: Substrát pro bonsaje AGRO CS,vzdušná výživná zemina nebo hlína, rašelina a písek v poměru 1 : 2 : 2.

Ficus neriifolia – na přelití reaguje Ficus neriifolia opadem všech listů, pokračování růstu trvá dlouho, i půl roku.

Detail listů
Pěstitel Ing. Petr Herynek

Ficus retusa a Ficus retusa ‘Kimmen‘ - snese mírné přelití i přesušení, hodně i méně světla, dobře snáší řez a má-li dostatek světla brzy obrůstá.

Ficus retusa „Kimmen“

STŘÍHÁNÍ: chceme-li u fíkusu udržet velikost koruny, stříháme ho o 3 listy hlouběji, než je konečný obrys koruny. Aby tento zásah nebyl viditelný, stříháme častěji a menší počet větví. Nechceme-li přijít o rašení, necháme za posledním listem kousek větve. Vytékání mléčné šťávy zamezíme mlžením studenou vodou. V zimě odstraňujeme velké listy. Přerostlou korunu můžeme v létě upravit radikálním zakrácením s odlistěním.

TVAROVÁNÍ: drátovat můžeme kdykoliv, ale jen na 3 měsíce. Drát musíme včas odstranit, protože větve i kmen rychle sílí.

Ficus ginseng, v poslední době je velmi často nabízen ve velkém množství za poměrně nízkou cenu. Dováží se z nejteplejších oblastí Číny (teplota 30 – 40oC vlhkost nad 90 %). Podnože síly 10 cm jsou 1 rok staré, kořeny a koruna je odstraněna mačetou. Na pahýly větví jsou naočkovány pupeny fíkusu s masitými listy. Při vysoké teplotě a vlhkosti z oček na stromku bez kořenů za jeden měsíc narostou větve délky 15 cm a síly tužky. Potom jsou zasazeny do rašeliny a poslány do Evropy.

Obrostlé kmeny za 1 měsíc
kmeny připravené na roubování
Přiroubování větví
Naroubované kmeny fíkusů

Takováto bonsai přečká z velkého množství vody v kmeni bez zálivky, nebo při přelití a zahnívaní spodku kmene (kořenů) 3 měsíce, při tom jsou masité listy sytě zelené, nežloutnou a neopadávají. Pokud chceme tuto bonsai pěstovat déle než 3 měsíce, je nutné nejdříve vyměnit rašelinu za zeminu pro bonsaje (Agro Česká Skalice). Případné hnijící části kořenů očistit. Velké listy z podnože (až 30 cm) odstraňujeme, korunu začneme prosvětlovat až po regeneraci kořenů.

Jak se fíkusy GINSENG převážejí ?

_0011
_002

ginseng2

 1. 39 komentářů ke článku “Popis pěstování – Jak pěstovat fíkusy ?”

 2. DObrý článok,určite pomôže všetkým pestovateľom bonsaj.

  Komentoval jarmila - 10. 12. 2011

 3. Děkujeme samozřejmě v brzké době budou další popisy na rostliny

  Komentoval Marek Pišl - 11. 12. 2011

 4. Jaké je nejlepší místo pro umístění fíkusu ginsenf v bytě? jak často a jak vydatně by se měl zalévat?
  předem děkuji za užitečné informace!

  Komentoval Martin - 11. 12. 2011

 5. Pokud možno co nejvíce na světle, přesadit, pravidelně zalévat odstátou vodou s teplotou až do 38 stupňů

  Komentoval Marek Pišl - 11. 12. 2011

 6. jediné slunečné místo v mém bytě je u okna, kde je průvan. Myslíte, že by to vadilo?
  Děkuji. Matrka

  Komentoval Martin - 14. 12. 2011

 7. Dobrý den,

  Chtěl bych poprosit o radu.
  Nedávno (cca 4dny) jsem zakoupil Ficus retusa „Kimmen“. zatím jsem nezalíval pouze jsem zvlhčil rozprašovačem. Ale každé ráno když s rostlinou lehce zatřesu opadne cca 10-15 lístků.
  Nevíte čím by to mohlo být? zda-li se jedná o standadní opad nebo jestli rostlina reaguje na změnu prostředí. Rostlina je umístěna v prostřed polostinné místnosti.

  Předem děkuji za radu.

  S pozdravem,

  Marek Vavřinec

  Komentoval Marek Vavřinec - 25. 9. 2012

 8. Dobrý den
  u bonsaje je důležitější zálivka než rosení
  fíkus se rosit nemusí
  opad listu je tím že usychá
  normálně zalívat a dát hodně na světlo
  fíkus pak obrazí

  Komentoval Marek Pišl - 5. 10. 2012

 9. Dobrý den. Mám doma malý fíkus. Má hodně listů na konci větviček, ale jinak jsou větvičky ve své délce holé. Co s tím, aby po celých větvičkách byly lístky? Moc děkuji za odpověď.

  Komentoval Jana - 10. 11. 2012

 10. Dobrý den,měla bych prosbu-dnes jsem si koupila
  Ficus Ginseng a nevím jak často se zalévá tako kytka.Děkuji moc za info :-)

  Komentoval Romča - 15. 7. 2013

 11. Dobrý den, napadlo mě, ale to asi každého když je to tak drahé tak proč se to nenaučit pěstovat, ikdyž to bude potom hlavně i vztahu. Jinak nikde jsem nenašla jestli se dá udělat z Ficusu NATASJA TAKÉ BONSAI? A poslední dotaz: ty nedělní semnináře v Libčicích v Bonsai centru jsou také pro úplné začátečníky? děkuji za odpověď Šárka Stoklásková

  Komentoval Šárka stoklásková - 15. 8. 2013

 12. Dobrý den.
  Prosím vás mám doma Ficus Ginseng,roste mi hodně do výšky,výška výhonů 35 cm prosím o radu jak zastřihávat anebo zaštipovat rostlinu a v kterém ročním období. Děkuji…prosím pošlete zprávu na můj email stefunkojaroslav@seznam.cz.Děkuji moc za info. Děuji.

  Komentoval Jaroslav Štefunko - 4. 2. 2014

 13. Dobrý den,
  Prosím Vás mám doma bonsay Ficus Kimmen najednou mi začaly lístky žloutnout nevím proč.Jestliže mi opadnou obréví znovu?Děkuji moc pošlete mi zprávu na můj email:pavlina.vozakova@centrum.cz
  Děkuji

  Komentoval Pavlína - 16. 3. 2014

 14. Dobrý den,

  zakoupila jsem si semínka bonsai ženšen a ctěla bych vás poprosit o radu jak pěstovat. Už mi začínají klíčit z vaty a chci je zasadit do hlíny, jakou mám zvolit hlínu? Může být dobrý substrát pro kaktusy? A ještě jestli můžu už i zasadit semínka, která mi ještě neklíčí, ale jsou ve vatě ve vodě. Předem děkuji za odpověď. Zuzka

  Komentoval Zuzka - 3. 7. 2014

 15. Dobrý den.Koupila jsem FicusGinseng a začaly mu opadávat lístky.Je na poloslunném místě a 1 týdně zalévám.Nevíte proč?Tak jsem jej přesadila do misky o 2 cm širší.Lezou mu kořeny navrchu.Mohou,nebo jsem to pokazila.Děkuji..

  Komentoval Leka - 20. 7. 2014

 16. Mám Fíkus Ginseng už asi tři roky. Po koupení sem nepřesazovala (květináč byl dostatečně velký). Zalévám 1x za týden do misky a roste mi krásně. Mám ho umístěný na parapetu u okna, sluníčko si z nás dělá srandu (svítí kdy se mu zachce).Listy nepadají a roste bez problémů. Jednou sem koupila hnojivo na bonsaje a začaly opadávat listy – tak sem už dál neaplikovala a srovnal se z toho :-) Doporučuji ho všem, je to nenáročná kytička :)

  Komentoval Petra - 27. 7. 2014

 17. Asi před měsícem jsem si koupila fíkus-pryžodárný je krásný a teď mi začínají pomalu padat listy nevím proč až teď a co mu vadí nechtěla bych o něj přijít je fakt krásný a tak prosím o radu

  Komentoval Jana - 13. 9. 2014

 18. PROSÍM O RADU
  JIŽ PODRUHÉ JSEM SI ZAKOUPILA FICUS GINSENG . SOUSEDKA MI USTŘIHLA VĚTVIČKU A TA SE MI ZAKOŘENILA A KRÁSNĚ MI ROSTE. KOŘEN MI ALE ZMĚKL A ZASE MI ASI ZAJDE. PORADTE MI PROSÍM. MOC BYCH HO CHTĚLA .NEVEDE SE MI. DĚKUJÍ PŘEDEM ZA RADU

  Komentoval JOBÁNKOVÁ HANA - 25. 8. 2015

 19. loni jsem si koupila krásný fíkus velký ale letos je mi k pláči místo aby krásně rostl jak to vidím u jiných známých tak roste ale strašně zůžuje kmen o polovinu a listy taky je to fakt strašné když se na něho podívám nevím proč to dělá místo aby krásně rostl a sílil tak kdo by mi mohl poradit každá rada drahá mám ho na světle a je v pokoji na jižní straně máme totiž byt celý jižní stranu

  Komentoval Jana h. - 8. 9. 2015

 20. Mohla bych poprosit o radu o zalévání Ficus Benjamina Natasja?

  Komentoval tereza černínová - 13. 2. 2016

 21. Dobrý den, prosím o radu, pořídila jsem si bonsai Fikus microcarpa, mám ho doma asi měsíc a ani jednou jsem ho nezalila,zemina je totiž pořád mokrá od doby co jsem si ho dovezla, na povrchu zeminy se tvoří jmený bílý povlak a kmen od spodu vypadá jako pořád mokrý.
  Nevím zda rostlině vyměnit substrát, jestlije přelitá a pomalu uhnívá? Jinak sem tam taky spadne zelený mladý list ,ale není to taková hrůza.

  Komentoval Aneta - 2. 3. 2016

 22. Dobry den.
  Mam bonsaiku Fikus asi pres 2 roky,ale tuto zimu nahle uschla jedna vetev. Zbytek rostlinky byl v poradku a zeleny, ale po mesici nahle opadlalo listi a vetve do pulky uschly. Rostlinka zatim neobrazila.Byla umistena na okne v byte a nikdy se mi za dobu co ji mam neco takoveto nestalo. :( Mohlo se to stat pruvanem od stareho okna, nebo se jedna o nejakou nemoc? Za kazdou radu budu vdecna, nerada bych o bonsai prisla.

  Komentoval Veronika Kadava - 8. 3. 2016

 23. Dobrý den,dostala jsem tři semínka,-bonsaj sakura a potřebovala bych radu jak se semínkama pokračovat.Děkuji

  Komentoval Alena - 6. 4. 2016

 24. Dobrý den, škoda že nezveřejňujete vaše odpovědi na dotazy, protože bych chtěla poprosit o radu jako již někteří přede mnou. Mám Ficus Microcarpa a větvičky má holé a lístky až na konci, čím by to mohlo být? :-/ Také mi vyrostly asi 3 větvičky cca 10 cm dlouhé s lístky, mám je zastřihnout? Mockrát děkuji.

  Komentoval Lenka - 3. 6. 2016

 25. Dobrý den,
  mám stejný problém, který už zde byl zodpovězený, ohledně nového zakoupení Ficusu retusy „Kimmen“ a s opadáváním listů. Jak často a jak moc je potřeba zalévat? zalévá se do podmisky nebo se muze i na hlinu zvrchu?

  Komentoval Michalka - 22. 6. 2016

 26. Na tejto stránke som našla samé dotazy!
  Verím, že ste každému zodpovedali a preto Vás poprosím o radu aj ja:
  – veľkosť črepu ?
  – zloženie zeminy?
  – správne umiestnenie v priestore?
  – ako často presádzať ?
  Vopred Vám ďakujem za odpovede a teším sa na svoj nový kvietok ! Pozdravuje Erika Kiselyová

  Komentoval Erika Kiselyová - 7. 8. 2016

 27. Dobrý den, dostala jsem Fíkus Ginseng od kamarádky, který není v moc dobrém stavu. Hlavní kmen je v pořádku, obráží pouze v dolní části u kořenů, kmen je bez lístků. Nyní mi začaly hojně opadávat lístky. Fíkus je na slunném místě, již cca 3 měsíce a neustále neobráží kmen, nevíte, čím to může být? Moc děkuji

  Komentoval Renáta Divoká - 28. 8. 2016

 28. Dobrý deň chcel by som sa opýtať na vzdušné korene u ficusov dajú sa vypestovať,,,poprosím neake rady a postupy,,,ďakujem :)

  Komentoval Radoslav Křupala - 26. 2. 2017

 29. Dobrý den,je možné Ficus retusa přes léto mít venku na zahradě někde ve stínu.Děkuji

  Komentoval Němec Jan - 25. 5. 2017

 30. ano můžete ho letnit může být i na přímém sluníčku
  ale je lepší ho dost ostříhat narostao nové a menší větve

  Komentoval Marek Pišl - 25. 5. 2017

 31. Dobrý den, mám doma tak 5ti lety fikus retusa. Už má cca 40cm a pořád roste je to kytka která mi dělá opravdu radost.
  Chci se jen zeptat zda se nedá nějak zvětšil kmen nebo spíš mě zajímá zda mu mohu nějak v růstu pomoct nebo růst urychlit. Kytka roste ale kmen stojí tak neví zda je to dobré aby to vůbec tu váhu udrzelo

  Komentoval Simona - 19. 6. 2017

 32. Dobrý den,mám Ficus retusa mám ho ve skleníku,ale teploty tam dosahují v těchto dnech přes čtyřicet stuňů,vydrží to nebo ho mám přemístit?
  Děkuji Němec

  Komentoval Němec Jan - 22. 6. 2017

 33. Zdravím,potřebuju poradit,už vícekrát jsem si koupila Fikus Benjamina-vždy v obch.řetězci.Ale kdykoliv ho koupím,začne doma opadávat,až zajde celý,nikdy se mi nepodaří jej udržet,zálivku hlídám,at není přelitý,či suchý.Vydrží maximálně měsíc.Děkuji přeju hezký den s pozdravem Maruška z Karviné

  Komentoval Maruška - 5. 8. 2017

 34. Dobrý den
  pokud se jedná o fíkus ginseng tak je to u něho běžné.
  žije z podstaty ze živin , které jsou v kmeni pak dojdou…
  doporučuji fíkus dát na přímé slunce a pokud je ještě živý tak Vám obrazí

  Komentoval Marek Pišl - 6. 8. 2017

 35. Dobrý den,
  prosím Vás o radu jak vypěstovat bonsai ze semínka? Jedná se o semena japonské sakury.
  Děkuji

  Komentoval Lenka Zdražilová - 2. 11. 2017

 36. Dobrý den
  sakury se většinou roubují na podnože
  ze semen se nedělají
  nebudou Vám kvést

  Komentoval Marek Pišl - 6. 11. 2017

 37. Dobrý den ,,
  koupil jsem v ikea ficus microcarpa ginseng a po mesíci a pul doma mi zacli ve velkém padat listy,, zalivam jednou na 14 dni 1,5 litr do mísky ,,nevim co stim opadává opravdu moc

  díky za radU R.F

  Komentoval roman formánek - 7. 11. 2017

 38. Dobrý den
  zde posílám návod na fikusy ginseng
  http://old.bonsaicentrum.cz/popisy/fikus/hlavni.html

  Komentoval Marek Pišl - 7. 11. 2017

 39. Dobry den,
  mam bonsai ginseng nekolik dni, jeste jsem nezalevala, hlina vypada porad mokre a vlhce a na povrchu se udelal biy povlak, asi plisen. Mohu pozadat o radu, co s tim? Dekuji, T. Urbanova

  Komentoval Terezie Urbanova - 16. 12. 2017

 40. Dobrý den,

  Dnes jsem venku našel cca 90cm vysokou bonsaj, bohužel si nejsem jistý o jaký druh se jedna, rad bych si bonsaj ponechal a věnoval ji dostatek péče, je možné zaslat fotky a poprosit o určení o jakou bonsaj se jedná?

  Děkuji Aleš

  Komentoval Ales Ch - 4. 5. 2018

Napsat komentář

TOPlist